СК "АСКА Київ-центральна"

Post date: Nov 16, 2017 7:23:04 AM

Галина Миколаївна Третьякова

Генеральний директор СК «АСКА Київ-Центральна»

Початок кар'єри у СК «АСКА»

До 23-х років у Галини Третьякової була сім'я, троє дітей та закінчена вища освіта. Закривши ці питання, можна було зайнятися самореалізацією.

Робота на інженерних посадах, створення кооперативу не призводили до бажаного результату. Наступна проба – зробити кар'єру в донецькій СК «АСКА» (Президент Геннадій Хавуля), розпочавши з посади секретарки.

У великої компанії у столиці обов'язково має бути офіс та заступник керівника. У СК «АСКА» це розуміли, навіть придумали назву, що відображає суть - «АСКА Київ-центральна». Потрапивши до структури СК «АСКА», у Галини Третьякової з'явився рідкісний шанс створити та очолити київську філію. Такий шанс упускати було не можна.

Геннадій Хавуля їде до США на ПМП, а Генеральним директором СК «АСКА» стає Олександр Сосіс.

Переїзд до Києва та створення СК «АСКА Київ-центральна»

Серпневої ночі 1992 р. Галина Третьякова на «Жигулях» виїхала з Донецька до Києва, взявши з собою найнеобхідніше. Троє дітей шкільного віку та чоловік залишилися у Донецьку. Галині Третякової було 29 років.

Оселилася в готелі, увечері їздила Києвом, вивчала нове для себе місто. Вранці подала публікації в газети про набір персоналу.

Здобувачі приїжджали до офісу компанії СК «АСКА Київ» (керівник Микола Шевченко). За оголошеннями прийняли на посаду директора з маркетингу та реклами Ігоря Коваленка. Він почав шукати офісу, а Галина Третьякова – клієнтів.

Восени 1992 р. переїхали до свого офісу на вул. Антонова, 5. Вероніка Щербатко перейшла із СК «АСКА Київ» до СК «АСКА Київ-Центральна» на посаду головного бухгалтера.

За тиждень приїхали бандити та запропонували захист. Галина Третьякова звернулася до СБУ та МВС. Там їй винесли альбоми із фотографіями, Галина Третьякова показала тих, хто приїжджав. Дотримуючись донецьких традицій, найняла персональну охорону.

Дізнавшись про відкриття офісу, приїхав Юрій Лахно (Президент СК Гарант-Авто). Запитав хто такі, чим займаємось. Отримавши відповідь, сказав: "Будемо конкурувати!".

Розуміючи, що треба позначити себе у ділових колах, Галина Третьякова у 1992 р. витратила частину коштів компанії для участі у виборах до Верховної Ради. Завдяки цьому отримала хорошу популярність та додаткові зв'язки.

Незабаром із готелю Галина Третьякова переїхала на орендовану квартиру. Сусідка погодилася допомагати по дому. Згодом ці дві квартири були викуплені та об'єднані. Колишня охоронниця стала нянею для 4-ї дитини, що народилася в 1997 р..

Отже, була велика квартира, домогосподарка, няня, машина і гроші для оплати всіх витрат. Побутові питання закриті – тепер можна по 12-14 години на добу присвячувати себе роботі.

Страхування

На той час страхування було вигідне реальному бізнесу. Завдяки страхуванню більшість капіталу залишалася у обороті підприємств, а чи не вилучалися як непосильних податків. Податкове законодавство на той час унеможливлювало ведення бізнесу. Тож страхувалося все. Частина грошей поверталася у вигляді комісії, частина у вигляді кредитів, частина у вигляді відшкодувань у разі настання страхових випадків. Таким чином, клієнти отримували оборотні кошти та можливість працювати.

Згідно з Декретом про страхування 50% відносилися на резерви, решту 50% можна було використати.

З'явилося три перші великі клієнти, одним із яких був універмаг «Україна», який застрахував усе своє майно. Кошти з допомогою перших великих клієнтів дозволили не просити допомоги в компанії. Галина Третьякова призначила собі зарплату – 100 доларів на місяць.

Якось застрахували вантаж (мікросхеми) вартістю 800 тис. доларів, що перевозився поїздом до Дніпропетровська. Вантаж викрали. З Дніпропетровська приїхали бандити, які вимагали негайно виплатити вартість вантажу. Тут і знадобилася охорона.

Галина Третьякова поїхала на місце для пошуку вантажу. Дніпропетровська залізнична міліція розпочала розслідування. З'ясувалося, що вантаж не було відправлено, оскільки коробки не поміщалися у контейнер. Міліція винесла подяку Галині Третьяковій за сприяння.

СК «АСКА Київ-Центральна» страхувала майно, автомобілі, вантажі. У портфелі було і накопичувальне страхування. Компанії вдалося вижити після цього виду страхування – за півроку до зупинки інфляції було прийнято рішення про різке зниження відсоткових ставок за новими та діючими договорами накопичувального страхування, тоді як інші компанії продовжували їх підвищувати. Це дозволило суттєво «пом'якшити удар об землю» та вистояти, коли інфляція зупинилася. Інфляція допомагала при виплати за умов недостатності капіталу. Свої резерви намагалися вберегти від інфляції, розміщуючи на Кіпрі, в трастах, депозитах банків під високі відсотки. Гроші, передані трасту «Тана-траст», все ж таки зникли.

Робота в компанії вимагала рішень та системних питань ринку. Галина Третьякова була одним із найактивніших менеджерів, виносила на обговорення ідеї, корисні для всього страхового ринку.

Отримання ТОП-менеджерами акцій СК «АСКА»

Щоб за умов низьких зарплат стимулювати ініціативу персоналу для побудови компанії, 1991-1992 р.р. Президент СК "АСКА" Геннадій Хавуля обіцяв дати акції персоналу. Він мав ідею створення команди співвласників.

Коли у 1992 р. Президентом СК «АСКА» обрали Олександра Сосіса, бізнес уже існував, компанія працювала, були клієнти, зроблено серйозні інвестиції. У цій ситуації жодного сенсу роздавати акції не було. Галина Третьякова та інші ТОП-менеджери, посилаючись на обіцянку Геннадія Хавулі, вимагали отримання акцій. Не дійшовши згоди, учасники переговорів звернулися до Москви до Президента страхового холдингу «АСКО» Григорія Фідельмана. Рішення було прийнято на користь персоналу. ТОП-менеджерам було подаровано привілейовані акції. Не давали права брати участь у управлінні, але давали право отримувати дивіденди. Галина Третьякова здобула 3% акцій. Дивідендів за ними не було, натомість під час виходу з СК «АСКА» ці акції вдалося продати.

Галиною Третьяковою, Ігорем Коваленком, Миколою Степановим формувалася своя, західноорієнтована корпоративна культура компанії. Менталітет менеджерів та побудова СК «АСКА Київ-центральна» дедалі більше відрізнялися від материнської компанії. Розбіжності щодо стратегій компаній призводили до нервових зривів. В результаті Галина Третьякова вирішила звільнитися з СК «АСКА Київ-Центральна».

СК «АСКА-Життя»

У 1999 р. Галина Третьякова перейшла на постійну роботу в СК «АСКА-Життя», розвиваючи компанію за тією самою схемою, що СК «АСКА Київ-центральна». Президентом СК «АСКА Київ-Центральна» обрали Миколу Степанова.

У статутному фонді СК «АСКА-Життя» Галина Третьякова мала вже 10%. У 2003 р. СК "АСКА" та СК "АСКА-Життя" увійшли до групи "СКМ" Ріната Ахметова. Запрошена акціонерами західна аудиторська компанія оцінила вартість компанії СК «АСКА-Життя» у 10 млн доларів. Побачивши таку динаміку зростання, акціонери продавати компанію передумали.

Йдучи у 2006 р. із «АСКА-Життя» Галина Третьякова вирішила продати свою частину у статутному фонді акціонерам. Близько року були важкі переговори щодо вартості, в результаті акції все ж таки вдалося продати за справедливою ціною.

Відхід Галини Третьякової зі структури «АСКА»

Після відходу з «АСКА-Життя» Галина Третьякова частина грошей, отриманих від продажу акцій, витратила на участь у створенні СК «Надійне життя». Компанію одразу виставили на продаж та продали із прибутком у 50%. Нові власники дали нове ім'я – СК «ПРОСТО-страхування. Життя та пенсія». Одна з умов продажу – робота на посаді керівника компанії. Заступником у Галини Третьякової став Геннадій Хавуля, який приїхав зі США в 2006 р.

У 2009 р. Галина Третьякова перейшла на роботу до Держфінпослуг. З'явилася можливість реалізації масштабних системних проектів щодо вдосконалення законодавчої бази страхового ринку, яка відсутня під час роботи у межах однієї страхової компанії.

Ігор Любашенко:

Проект InsCom: Історія страхування