СК "Омета-інстер"

Post date: Nov 16, 2017 7:16:43 AM

Ігор Іванович Цукор

Начальник відділу розвитку страхового законодавства та зовнішніх зв'язків Укрстрахнагляду

Ідея створення компанії

На початку 90-х років для розвитку малого та середнього бізнесу в Україні було створено сприятливі умови. Вони стали серйозним поштовхом до підприємництва в країні.

1991 року на заводі "Електроприлад" ініціативні молоді люди створили мале підприємство, до засновників для більшої важливості запросили "впливових" чоловіків, серед яких були керівники інших київських підприємств. На фуршеті, присвяченому створенню малого підприємства, ці "впливові" чоловіки зустрілися... і знайшли спільні інтереси для більш масштабного бізнесу, ніж участь у цьому малому підприємстві. Так познайомилися Іван Сахар та Ігор Кожевін.

Іван Сахар запропонував Ігореві Кожевіну створити страхову компанію. Ідея сподобалася і була втілена у життя.

СК "Омета-інстер"

Ігор Кожевін очолив цю компанію. Статутний фонд був у 100 тис. рублів, у тому числі 75% оплачені не без участі Івана Сахара.

Перша велика угода була прикладом реального страхування. Потрібно було застрахувати ешелон з іномарками, що прямує з Владивостока до Києва. Страхова сума – мільйон карбованців, тариф – 4% (40 тис. карбованців).

Беручи на себе ризик 1 млн. рублів, Ігор Кожевін розумів, що страхова подія таки може статися. Як гарантувати виплату в 1 млн рублів, якщо у тебе є всього 0,1 млн рублів.

Цей ризик потрібно перекласти на когось іншого. Зараз, навіть не замислюючись, будь-хто скаже – так віддай у перестрахування. Але тоді, в 1991 році, про перестрахування і технологію його застосування ні керівник київського заводу, яким був Іван Сахар, ні новий директор страхової компанії Ігор Кожевін навіть не підозрювали. Але завдання все-таки вирішили.

"Омета-інстер" продала цей ризик у вигляді ф'ючерсного контракту - за половину страхової премії, завод повинен бути покритий збиток понад 100 тис. рублів, якщо такий настане.

Під час перевезення Іван Сахар ходив сам не свій, переживаючи угоду. Чи жарт, якщо поїзд зійде під укіс, і розіб'ються іномарки, реально потрібно буде виплачувати 1 млн. рублів. Такі гроші завод був, але це були всі оборотні кошти підприємства. Потяг благополучно привіз до Києва іномарки, Іван Сахар з полегшенням зітхнув, а обидва підприємства (завод та страхова компанія) заробили по 20 тис. рублів. Все чесно.

Нові учасники

З'явився Григорій Суркіс, який збільшив статутний фонд до 1 млн. рублів, ставши основним акціонером. Партнерами були й решта членів «київської фінансово-промислової групи» Валентин Згурський, Віктор Медведчук, Григорій та Ігор Суркіси, Богдан Губський, Юрій Карпенко, Юрій Лях. Було створено концерн АТ "Національний інвестиційний фонд "Омета XXI століття" зі структурними підрозділами "Омета-траст", "Омета-інвест", "Омета-інстер" та "Омета-прайвіт".

Страхування фізичних осіб

Почалося страхування фізичних осіб під річні відсотки. Починали з 9%, тоді як у "Держстраху" було 0%. Кількість виданих полісів фізичним особам зростала величезними темпами.

Склад СК "Омета-інстер": Ігор Кожевін – президент, Володимир Шевченко – віце-президент, Ігор Баран – віце-президент.

Дуже популярним видом страхування на той час ставало страхування життя. Почали з'являтися МЛМ-мережі "Сейф Інвест", які продавали страхування життя від імені австрійської страхової компанії. Ідеологію умов договору та технологію продажів перейняла СК "Омета-інстер", і вже через рік своєї діяльності зібрала 10 млн. рублів.

Тільки вдумайтеся, щороку компанія збільшувала свій капітал у 10 разів.

Почавши зі 100 тис. рублів, через рік – 1 млн. рублів, а ще через рік – 10 млн. рублів.

Компанія росла як на дріжджах. З'являлися філії у багатьох містах України. кількість клієнтів обчислювалося сотнями тисяч.

Страхування

Якось у СК "Омета-інстер" прийшов Юрій Лахно і сказав, що при Мінтрансі створюється СК "Гарант-авто". Запропонував спільно продавати загальні страхові продукти. Після переговорів було розроблено загальний для двох компаній страховий продукт, а на полісі були поряд логотипи СК "Омета-інстер" та СК "Гарант-авто".

Завершення діяльності

У період з 1993 по 1994 роки СК "Омета-інстер" потрапляє в халепу з випуском облігацій, зобов'язання за якими так і не змогла виконати. І не дивно - вкладникам на той час обіцяли до 1000% дивідендів. СК "Омета-інстер" перестала існувати.

Ігор Любашенко.

Проект InsCom: Історія страхування