АСК "ІНГО Україна" (АСК "Остра-Київ")

Post date: Nov 16, 2017 7:27:53 AM

Ігор Миколайович Гордієнко

Голова Правління АСК "ІНГО Україна"

Інгострах в Україні

У колишньому СРСР діяло дві страхові компанії - "Держстрах" та "Інгосстрах". "Держстрах" страхував внутрішні ризики, "Інгосстрах" - ризики за межами СРСР.

"Інгосстрах" був представлений в УРСР рядом компаній - "Галінстрах", м.Львів (Ярослав Паук та Володимир Романишин), "Україна", м.Київ (Валерій Камшиков), "Карпати", м.Ужгород (Іван Теплухін), " Остра”, м.Одеса (Леонід Столяров), а також представництвами у всіх великих морських портах.

З набуттям Україною незалежності у 1991 році правонаступником відкритого страхового акціонерного товариства “Інгосстрах” в Україні стає САТ “Остра”. Цього ж року "Інгосстрах" викупив 20% "Гостри". Після розвалу Союзу "Інгосстрах" продовжував роботу вже як російська компанія, і сьогодні є найсильнішим страховим брендом на території колишнього СРСР.

Створення київської філії одеської СК ”Остра”

Після закінчення Запорізького технологічного інституту Ігор Гордієнко переїхав до Києва для роботи з розподілу на ПЗ Електронмаш (ВУМ).

На той час керівництво одеської страхової компанії “Остра” з метою розвитку бізнесу ухвалило рішення щодо створення київської філії. Ігореві Гордієнку запропонували створити та очолити філію.

У листопаді 1991 року було зареєстровано київську філію одеської “Гостри”. Філія працювала за аналогією з материнською компанією. Було сформовано сильну команду за напрямками. Нинішнє керівництво АСК “ІНГО Україна” – це люди, прийняті на роботу ще у філію “Гостри” у 91-93-х роках: Голова правління Ігор Гордієнко, Фінансовий директор Людмила Колісецька, Заступники голови правління Віктор Шевченко, Олександр Мацак, Тетяна Рижова, Андрій Бондар.

Створення АСК "Остра-Київ"

Завдяки високому рівню сформованої команди незабаром з'явилося бачення хороших перспектив розвитку самостійного бізнесу, було ухвалено рішення про створення нової компанії. Цей крок був узгоджений з одеською "Гострой". У 1994 році київська філія була закрита, а клієнти та бізнес переведені до новоствореної компанії ЗАТ АСК "Остра-Київ". Було розуміння, що український страховий бізнес має кілька джерел свого розвитку, одним із яких, безумовно, був дружній “Інгосстрах”.

Основними акціонерами стали АсМАП (18%), Інгострах (20%), Трансбанк (51%), Гостра (20%). Через рік головним акціонером у частці 51% стала Українська фінансова група (власник - Валерій Бабич). "УФГ" на той час активно інвестувала різні галузі економіки, у тому числі і страхування (в АСК "Остра-Київ" - $1,8 млн, а в страховий ринок загалом - близько $20 млн.).

Страхова діяльність АСК "Остра-Київ"

Основний бізнес та клієнтів забезпечили засновники “Інгосстрах” та “АсМАП”. Від "АсМАП" клієнтів отримали відразу і "оптом", страхували всіх перевізників CMR і TIR. Від "Інгосстраху" отримали зарубіжні ризики, морське страхування, клієнтів з майнового страхування - це були представництва західних компаній "Philip Morris", "Rothmans", а також посольств.

Спочатку АСК "Остра-Київ" реалізовувала поліси Інгостраху (в основному Синя карта та Зелена карта Sovag) на умовах агента, потім на умовах співстрахування. На прикордонні переходи вклинитися було дуже важко, оскільки там вже були присутні компанії “Галінстрах”, “Скайд-Вест”, “Гарант-Авто”. Кордон забезпечувала гарний розвиток їхнього бізнесу. Але допоміг випадок – у 1995 році заборонили Синю Карту, а Зелена Карта приймалася лише від однієї європейської компанії – Sovag. Агентський договір із Sovag був лише у “Остри-Київ”, і решта українських компаній стали її страховими агентами.

Ігор Гордієнко брав активну участь і у громадському житті ринку – брав участь у створенні Ліги страхових організацій, Моторного бюро, розробці Декрету та Закону «Про страхування», у роботі страхових громадських організацій.

У 1996 році керівництво АСК “Остра-Київ” приймає рішення про відкриття представництв – незважаючи на те, що у 90-х рівень оплати праці в регіонах та вартість офісів була невисокою, на відкриття філій все ж таки не вистачало коштів. Заступник Голови правління Тетяна Рижова, яка безпосередньо займалася відкриттям філій, їздила Західною Україною одна на старому «Москвичі» зі швидкістю 30-40 км/год. Пошук директорів здійснювався за рекомендаціями регіональних перевізників та партнерів. Потрібні були люди із добрими зв'язками з місцевими адміністраціями для вирішення оперативних питань. Так відкривалися філії у Ужгороді, Львові, Луцьку, Одесі. У Дніпропетровську, Донецьку, Хмельницькому філії відкривалися завдяки ініціативі місцевих керівників – вони звернулися до АСК “Остра-Київ” з пропозицією відкрити філію.

У 1997 році створено міжнародну Транснаціональну Групу (ТНГ) “Інгосстрах”, що об'єднує компанії за участю капіталу “Інгосстраху”, та АСК “Остра-Київ” стає її членом. Компанія отримала ресурси для ведення бізнесу значно більше, ніж було до цього. 1998 року АСК “Остра-Київ” почала продавати власні поліси Зеленої Карти. Методологію та знання, як і раніше, отримували в “Інгосстраху”.

Структура страхового бізнесу АСК "Остра-Київ"

Роздрібного ринку не було, і українські страхові компанії на той час або обслуговували корпоративних клієнтів або продавали поліси обов'язкових видів страхування. Для "АсМАП" у 1995-1996 роках було розроблено правила CMR, TIR, страхування для транспортних операторів.

Основний прибуток приносило страхування майна підприємств, НС, Travel, тоді як обсяги продажів забезпечували Зелена Карта та ”автоцивілка”. Постійними клієнтами стали Чорноморське та Азовське пароплавства, АсМАП, представництва в Україні "ЄБРР", "Siemens", "Basf", "Philpp Morris", "Reebok", "Lee", "Mitsubichi" та багато інших.

Співпраця “АсМАП” за книжками МДП лише з АСК “Остра-Київ”, звичайно, забезпечувала постійний канал надходжень страхових премій, але з іншого боку, викликала претензії Антимонопольного комітету та інших учасників ринку.

АСК «Остра-Київ» ще у 2000 році розробила страхові програми для фізичних осіб – це КАСКО, майно, медицина. Роздрібного ринку, як і раніше, не було, і ці продукти не продавалися - тільки КАСКО виходило потроху продавати співробітникам корпоративних клієнтів. Але вже через 3 роки, коли почалася співпраця з банками та автосалонами, разом із КАСКО вже вдавалося продавати в роздріб поліси страхування майна та ДМС.

Репутація АСК "ІНГО Україна"

Репутація АСК «ІНГО Україна» заснована насамперед на неухильному виконанні компанією зобов'язань перед клієнтами – це основний принцип роботи компанії.

Основою успішного бізнесу спочатку була хороша корпоративна клієнтська база, надана Інгострахом і АсМАП. На цій основі Ігор Гордієнко побудував успішну компанію, забезпечивши виконання основних умов успішності страхового бізнесу:

  1. Принцип обов'язковості виплат.

  2. Відповідність тарифів страховим ризикам.

  3. Однозначне трактування умов договорів страхування.

  4. Дотримання правил формування резервів.

  5. Професійний та стабільний колектив.

  6. Гарний менеджмент.

Рівень виплат був найбільшим серед страхових компаній України, а комбінований коефіцієнт збитковості в окремі роки навіть був більшим за одиницю.

Акціонери Остри-Київ

У 1997 р. АСК "Остра-Київ" для отримання додаткових знань та фінансів продала "Інгосстраху" ще 20% своїх акцій. У 2000 р. контрольний пакет акцій у розмірі 61,5% викупив у "УФГ" російський "Альфа-банк" за $1 млн. ("УФГ" після цього придбала контрольний пакет акцій "УТСК").

До 2004 року "Інгосстрах" прийняв рішення придбати контрольний пакет акцій якоїсь лідируючої української компанії, і "Альфа-банк" продав "Інгосстраху" свої акції за $7 млн. АСК "Остра-Київ" почала працювати за правилами та стандартами "Інгосстраху" .

Залучення великого стратегічного інвестора було продиктовано необхідністю в умовах глобалізації об'єднати ресурси та зайняти гідні позиції на ринку – збір премій компаніями групи «Інгосстрах» у 2003 р. становив $750 млн., тоді як збори всього українського страхового ринку склали $1,2 млрд. АСК "Остра-Київ" була перейменована в АСК "ІНГО Україна" та увійшла до Міжнародної страхової групи "ІНГО".

У 2008 році ОСАТ «Інгосстрах», АСК «ІНГО Україна» та ТОВ «СК «Інгосстрах-життя» створили компанію АСК «ІНГО Україна ЖИТТЯ».

Досягнення АСК "ІНГО Україна"

АСК “ІНГО Україна” не втратила своїх переваг і примножила їх завдяки грамотній стратегії Голови правління Ігоря Гордієнка, який вміє передбачати поведінку ринку, приймати відповідні управлінські рішення, а також завдяки стабільному та високопрофесійному колективу.

У 1998 році АСК "Остра-Київ" посідає перше місце у фінансовому рейтингу газети "Бізнес", отримує Міжнародний сертифікат партнерської надійності від Міжнародної торгової палати (Париж).

Компанія входить до ТОП-5 ринку за основними показниками та займає гідне місце як на страховому ринку України, так і у Міжнародній страховій групі «ІНГО».

АСК “ІНГО Україна” активно проводить роботу з популяризації страхування у регіонах, на великих підприємствах, в адміністраціях, підвищуючи імідж страхового ринку, збільшуючи довіру до страхових компаній.

Нагороди за підсумками 2010 року

  1. Лідер виплат із страхування відповідальності «Національного Клубу страхової виплати».

  2. Лідер виплат із страхування вантажів «Національного Клубу страхової виплати».

  3. 1-е місце у номінації «Найпрофесійніша страхова компанія» за підсумками Фінансового рейтингу газети «Бізнес».

  4. АСК "ІНГО Україна" увійшла до групи А категорії "найвищий рівень стійкості" в (pi)-рейтингу стійкості страхових компаній від РА "Експерт-Рейтинг".

  5. Переможець Спеціальної галузевої премії "Український Фінансовий Олімп" у номінації "Страхування міжнародного зразка".

Ігор Гордієнко посів перше місце серед керівників у номінації «Ризикові страхові компанії» та шосте місце у рейтинговому дослідженні «ТОП-100. Найкращі топ-менеджери України».

Ігор Любашенко:

Проект InsCom: Історія страхування