СК "Скайд". СК "Алькона" ("HDI Страхування")

Post date: Nov 16, 2017 7:20:56 AM

Євген Павлович Ананко

Президент СК "Скайд". Президент СК "Алькон". Голова правління АКБ "Зевс".

Народний депутат України ІІІ скликання, кандидат економічних наук

Є. Ананко закінчив економічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка (1983 р.), аспірантуру (1988 р.) та захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю “Політична економія”. У період викладацької діяльності у Дніпропетровському інституті інженерів залізничного транспорту ім. М.І. Калініна та у Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченко Є. Ананко пише низку статей на актуальні економічні теми, насамперед із проблем розвитку відносин власності. Публікації здійснюються у всесоюзній газеті “Економіка та життя”, у науковому журналі “Економіка Радянської України”, в інших наукових та науково-популярних друкованих виданнях.

Ідея страхування

З набуттям Україною незалежності від Верховної Ради України до провідних вищих навчальних закладів було направлено пропозиції-запити щодо написання проектів ключових Законів України. Зокрема, кафедра політичної економії гуманітарних факультетів КМУ ім. Т.Г. Шевченка, де у цей період працює О.Ананко, отримала замовлення на розробку проекту Закону України про власність. До створеної робочої групи вчених увійшов і Є. Ананко. Результатом роботи цієї групи став проект Закону України “Про власність”, який авторам вдалося успішно захистити на засіданні комісії Верховної Ради України з економічної політики, та який було покладено в основу ухваленого народними депутатами внаслідок голосування Закону України “Про власність”.

У процесі роботи над зазначеним законопроектом Є. Ананко зав'язує ділові знайомства з відомими юристами та економістами, хто був залучений до процесу законотворчості у цей період. У результаті Є. Ананко отримує пропозицію про співпрацю з Незалежною профспілкою кооператорів України, де народжується ідея створення галузевої страхової компанії для захисту інтересів кооператорів. Насправді це означало реєстрацію в серпні 1991 року однією з перших недержавних страхових компаній в Україні – ТОВ Асоріс. Заснування даної компанії сприяло тісній співпраці з керівництвом Радянського відділення Держстраху України у м. Києві.

Здобувши перший практичний досвід роботи у сфері страхування, Є.Ананко створює нову страхову компанію з ширшим спектром дії, що розташовується за адресою: м. Київ, вул. Софіївська, 9.

Страхова компанія Скайд

Будинок №9 на вул.Софіївська належав фірмі ЗАТ Інкомак. Побачивши новий напрямок бізнесу – страхування, керівництво ЗАТ Інкомак погодилося з пропозицією Є.Ананко спільно створити компанію для страхування фінансових, промислових та інших ризиків.

Нова компанія отримала назву Скайд - "Страхова Компанія Ананко І Інші" (розшифровка абревіатури публікується вперше через 18 років). Учасниками були: Є. Ананко, Л. Нефедченко, ЗАТ «Інкомак».

Президентом СК Скайд обирається Є.Ананко. На початку діяльності цієї компанії Є. Ананко було розроблено правила страхування / страхові договори (категорія “страховий поліс” ще не була впроваджена в життя) за основними його видами, які планувала здійснювати СК Скайд. У цей період розвитку економіки України, що характеризувався значними інфляційними процесами, майбутньою зміною валюти та іншими різкими змінами економічної кон'юнктури, у тому числі зростання ролі бартерних розрахунків в економіці, стало актуальним та широко застосовувалося страхування фінансових ризиків банків, що видавали кредити за спрощеною схемою, часто без будь-якого забезпечення. СК Скайд вдалося за безпосередньої участі залучити до партнерів із цього виду страхування Промінвестбанк України, головний офіс якого знаходився на сусідній вулиці. Партнерами СК Скайд за даним видом страхування були й інші комерційні банки, зокрема: ІНКО, Брокбізнесбанк, Банк Відродження, Банк Ліга, в яких СК Скайд також успішно розміщувала свої страхові резерви на депозити. Треба сказати, що інфляція, що наростає, не доставляла особливих проблем позичальникам і банкам, так як питання з поверненнями кредитів вирішувалися досить легко. Відповідно, страхові компанії, які працювали в цей період на даному напрямку, могли напрацювати достатні страхові резерви і примножити їх завдяки високим (350 - 400% річних) депозитним ставкам.

У період бартеризації економіки та розрахунків були навіть випадки оплати страхових премій товарами. Є. Ананко з посмішкою згадує один такий випадок у практиці СК Скайд, коли фірма, яка страхувала доставку великої партії вантажу, сплатила страхову премію 50 ящиками молдавського коньяку "Білий лелека". Зрозуміло, надалі протягом деякого періоду страхові будні були не так "важкі та рутинні", а робота з новими клієнтами істотно пожвавилася.

Торішнього серпня 1992 р. Є.Ананко ініціює новий страховий проект, з новими, більш значущими перспективами. На цьому етапі співпраця Є. Ананка із СК Скайд припиняється. Президентом СК Скайд обирається представник ЗАТ Інкомак В. Бесараб, і незабаром заступником у нього починає працювати Д. Татарінов, який раніше працював в Інгостах СРСР, українська дирекція.

Історія Закону про страхування

Наприкінці 1991 р. Є.Ананко в порядку особистої ініціативи написав проект Закону України про страхування, використовуючи попередній досвід законотворчої діяльності. З метою публікації проекту звернувся до популярної на той час газети “Вечірній Київ”, але там відмовили (редактор Карпенко не бажав створювати прецедент (?!) з публікацією проектів нових законів незалежної України). Погодився опублікувати проект закону про страхування Юрій Васильчук, який був головним редактором газети ”Україна-BUSINESS”, одним із перших українських незалежних видань про бізнес та підприємництво. Це був грудень 1991 р. Позаду – Всеукраїнський референдум про незалежність України, який нещодавно успішно пройшов, і перші вибори президента України і … перспективи розвитку українського страхового ринку.

Колеги на кафедрі політичної економії гуманітарних факультетів КДУ ім. Т.Г. Шевченка, де ще продовжував працювати О. Ананко, з великою цікавістю сприйняли публікацію проекту Закону про страхування.

У травні 1993р. без особливих проблем та громадських обговорень приймається Декрет України ”Про страхування”, автори якого багато в чому зважили на положення проекту Закону про страхування, розробленого Є.Ананком. Таким чином, страховий ринок України отримав правове регулювання, а згодом на базі Декрету у 1996 р. був прийнятий Верховною Радою України та відповідний Закон України “Про страхування”.

Необхідно відзначити, що цей період також першими приватними страховими компаніями України (Саламандра, Остра, СК Скайд та іншими) була ініційована та документально оформлена Ліга страхових організацій України. Причому процес протікав у жорсткій конкурентній боротьбі з Держстрахом України, керівники якого вже починали розуміти безвихідь свого монопольного становища, а також подальшу втрату частини страхового ринку, тому чинили цій ідеї всілякий опір. Проте об'єктивні процеси в економіці та розвитку страхування в Україні взяли гору, і Ліга страхових організацій України розпочала своє життя.

Страхова компанія Алькона

У ході роботи над проектом СК Скайд Є.Ананко надходить нову пропозицію - взяти участь у створенні та очолити страхову компанію з метою комплексного страхування в атомній енергетиці України. Це був зовсім інший рівень, інші масштаби та перспективи. Тим більше, що передбачалося створення цілого взаємопов'язаного комплексу ринкових структур у галузі, починаючи з комерційного банку, лізингової компанії, галузевого недержавного пенсійного фонду тощо. Є.Ананко обирається Президентом новостворюваної страхової компанії, що була зареєстрована 20 серпня 1992 р. і отримала назву - СК Алькона. Все було вже по-сучасному, за правилами – починаючи від розробки логотипу та товарного знаку, реєстрації їх у Торгово-Промисловій палаті України та закінчуючи створенням філіальної мережі по Україні.

Треба сказати, що ініціатором створення галузевої страхової компанії з боку атомників був А. Осиховський, який раніше працював інструктором відділу енергетики ЦК КПУ. На той час О.Осиховський очолював київське представництво атомних станцій України, яке потім було перетворено на ЗАТ Сервіспромат. Фінансовим директором ЗАТ Сервіспроматом працював Б.Бойко, який у подальшому був призначений на посаду Фінансового директора СК Алькона.

Розвиток СК Алькона відбувався досить динамічно і цілеспрямовано. З'явилися філії у містах Южноукраїнськ, Кузнецовськ, Енергодар, пізніше у м. Маріуполі. Було впроваджено та апробовано життям різні види майнового, ризикового та особистого страхування (страхування життя та здоров'я, медичне страхування, страхування зайнятості – від безробіття), завдяки яким працівники АЕС України, металургійного комбінату ім. Ілліча, численних їх структурних та відокремлених підрозділів отримали страховий захист.

Для надання страхувальникам медичних послуг було задіяно медсанчастини на місцях. З огляду на те, що існували внутрішньогалузеві протиріччя (диспропорція у використанні прибутку підприємств усередині галузі, визначення розмірів зарплат щодо тарифів на електроенергію, неплатежі споживачів електроенергії), страхування було непоганим інструментом для забезпечення додаткового соціального захисту працівників, своєрідним соціальним пакетом.

Слід зазначити також, що у період (1994 р.) народжується ідея створення ядерного страхового пулу України. Мета – вироблення додаткового економічного механізму безпечної експлуатації АЕС України в силу несформованого на той момент на належному рівні державного управління галуззю, що стала своєрідним уламком після розпаду СРСР, а також – єдиної атомної енергетики та її єдиного центру управління. Ініціатива створення ядерного страхового пулу та його просування надалі належали СК Алькона та іншої страхової компанії, що працювала в атомній енергетиці – СК Енергополіс на чолі з В. Махном.

Слід зазначити, що під керівництвом Є. Ананко СК Алькона входила до першої десятки страхових організацій України, а за підсумками 1995 р. посіла 6 місце за обсягами зібраних страхових премій та страхових виплат.

Акціонерний комерційний банк Зевс

Відомо, що у світовій практиці фінансових ринків страхові компанії існують у зв'язку з банками. Ця ідея, знайома теоретично Є.Ананко ще зі студентських років, привела до створення та реєстрації галузевого комерційного банку Зевс. Це сталося 29 вересня 1993 Серед засновників АКБ Зевс, зрозуміло, були СК Алькона (35% статутного капіталу), СК Енергополіс (10%), інші галузеві структури. Згодом акції АКБ Зевс та СК Алькона, які перетворилися на відкриті акціонерні товариства, набували працівники атомної енергетики та інші структури галузі, включаючи НДЦ Міненерго (зараз – Державне підприємство Енергоринок), Держкоматом України.

З грудня 1995 р. Є.Ананко рішенням акціонерів переходить посаду Голови правління АКБ Зевс, а Президентом СК Алькона обирається Б. Бойко. У тандемі зазначені структури починаю динамічно розвиватися у регіонах, формую свою мережу філій і надаючи нові послуги регіональним юридичним особам та населенню.

У квітні 1998 р. Є.Ананко обирається народним депутатом України за 206 (м. Чернігів) мажоритарному виборчому округу, і з квітня 1998 р. до травня 2002 р. працює у Верховній Раді України на постійній основі. Як член Комітету з питань фінансів та банківської діяльності Є.Ананко бере активну участь у подальшому формуванні та розвитку законодавчої бази фінансового сектору економіки України, сприяючи, таким чином, розвитку страхового та банківського ринків та їх структур.

Ігор Любашенко:

Проект InsCom: Історія страхування