Загальний огляд нової методології обліку, представлення, обробки страхових даних

Тези лекції Любашенко Ігоря Леонідовича на курсах підвищення кваліфікації керівників та головних бухгалтерів  фінансових та страхових компаній 19.12.2022 

Загальний огляд нової методології обліку, представлення, обробки страхових даних. Перспективи переходу на європейські ІТ платформи

 

Інформація по проєкту НБУ "Непомітна звітність" (грудень 2021 - вересень 2022).

Керівник, лідер проєкту Юрій Половньов - НБУ. Директор департаменту статистики та звітності.

 

Проєкт «Непомітна звітність» ґрунтується на положеннях Білої книги, Стратегії розвитку та соціально-економічних викликах.

 

Ідея проекту - підвищення якості нагляду, ефективності страхування, свободи ведення бізнесу для можливості виконання українським страхуванням своєї ролі у відновленні країни.

 

Ідеологія проекту - перехід від візуальної звітності по даних бухгалтерського обліку до запитів показників з страхових баз даних.

Керівник та лідер проєкту -   Директор департаменту статистики та звітності НБУ Половньов Юрій Олександрович.

 

Передумови проєкту

Поточний стан ринку:

 

1. Рівень збитковості страхових компаній значно нижчий від інших країн, не відповідає викликам повоєнного відновлення країни.

2. Широко використовується закрита російська розробка 1С/BAS, Битрикс, Тільда.

3. Витрати на ведення справи в рази більше ніж у іноземних компаній. Є сигнал від ринку щодо критичної ситуації з адміністративними витратами та падінням прибутковості до нуля.

4. Напівручна робота з підготовки звітності на основі бухгалтерських нарахувань призводить до накопичення помилок, формального їх виправлення та, відповідно, частих переприймань звітності.

5. Низька частота звітування (раз на квартал) та довгий час збору інформації (до місяця) не дозволяє регулятору вчасно реагувати на ситуацію на ринку. 

6. Зміни, які мають бути запроваджені регулятором при існуючих підходах призведуть до колосального зростання адміністративних витрат та значно погіршать ситуацію з якістю та своєчасністю звітування.

7. Загальна інформатизація страхового ринку України знаходиться на низькому рівні, що призводить до зростання розриву конкурентоспроможності порівняно з компаніями розвинутих країн.

 

Мета проекту

 

Для впровадження ефективного нагляду при страхуванні військових ризиків відновлення інфраструктури України, страхування для аграріїв, для створення умов вільного та ефективного ведення бізнесу, в тому числі перестрахування за кордоном, ефективних стандартизованих механізмів внутрішнього перестрахування,  страхових розрахунків за точними алгоритмами, для зменшення витрат на ведення справи та витрат на адміністрування бізнесу впроваджуються наступні принципи обліку та обробки страхової інформації:

 

1. Поліси виписуються онлайн - дані в реляційній базі та в полісі співпадають. Правки непотрібні, розбіжності відсутні.

2. Показники розраховуються на основі первинних даних - показники завжди достовірні. Первинні дані вносить продавець, решту робить комп'ютер.

3. Для збереження страхової інформації використовуються бази даних реляційної структури з детальним представленням інформації (адендуми, розбивки по класах тощо) - можливість використання точних методів страхової математики та статистики.

4. Онлайн запити від НБУ по коремим показникам - ефективний нагляд. Стан компанії контролюється НБУ онлайн станом “на зараз”.

5. Відсутність людського фактору при обробці даних - висока ефективність обробки, достовірність результатів, висока продуктивність праці.

6. НБУ не вимагатиме передачі окремої фінансової звітності, буде самостійно отримувати її з хаб-у НКЦПФР - відсутні витрати на складання окремої фінансової звітності для НБУ.

7. Бухгалтерський облік очищається від страхової специфіки - можливість замінити 1С, BAS, Парус на українські або європейські бухгалтерські програми. В перспектифі - спрощення бухобліку до європейського рівня (плоска головна книга замість ієрархічного плану рахунків).

 

До чого готуватись прямо зараз:


1. Впровадження сучасних технологій та платформ - перехід від 1С до світових IT-платформ, підходів, рішень. Адаптивні інтерфейси. Відкритий код для безпеки. Створення спільноти IT-фахівців.

2. Зміна методології – перехід в розрахунках від бухгалтерських нарахувань до первинних страхових даних.

3. Зміна бізнес-процесів - первинні дані вносяться в момент виникнення (в режимі онлайн), решту робить комп'ютер. Зручні клієнтські сервіси. 


Для прориву в майбутнє і подальший розвиток бізнесу вивчати IT-платформи, формувати комьюніті, напрацьовувати бізнес-процеси, шліфувати методологію треба починати негайно.


В разі зацікавленості в подальших широких обговореннях та дискусіях по напрямкам при умові формування груп проводитимуться додаткові семінари по Непомітній звітності.

По всім питанням щодо участі у заходах, формування нових груп звертатись до керівника Інституту післядипломної освіти та бізнесу Бондар Ірини Ростиславівни.

Долучайтесь до спільноти інноваційних компаній!

   

СЛАВА УКРАЇНІ!