Звернення
Ігоря Любашенко
до науковців

Науковці жаліються, що регулятор їх не запрошує для консультацій, законодавці ігнорують, а страховики не замовляють послуги та людей

І дійшло до того, що в ВНЗ навіть чверть однієї нормальної групи студентів, або половину від мінімуму набрати не можна.

Будь якому явищу є пояснення, а на будь яке питання - відповідь.

Чому страхова наука не затребувана, в мене є власна відповідь.

Це всього лише ІМХО, але враховуючи мій 30-річний досвід роботи на ринку, з практичними результатами, можливо буде цікаво.

А все через те, що в 2003-у році страховий ринок взяли й згвалтували чиновники та бюрократи нагляду, поставивши все з ніг на голову.

Визначенням тарифів тепер займаються не СК, а Кабмін та ВР.

Основа для страхових розрахунків - не дані полісів (підписана брутто премія, нетто, навантаження, початок покриття, адендуми), а ручні бухгалтерські нарахування та ручні розноски.


РОЗПОРЯДЖЕННЯ Держфінпослуг від 03.02.2004 №39

Про затвердження Порядку складання звітних даних страховиків:

"достовірні звітні дані страховика - звітність страховика, яка складена на підставі даних бухгалтерського обліку"

Підпис - Віктор Суслов


Вже після цього розпорядження страхова наука втрачає всякий сенс, тому що будь-який точний розрахунок по даним полісів дасть НЕ ДОСТОВІРНИЙ результат.

А порівнювати суму брутто по полісам з віднесенням до початку покриття кожного поліса рознесеним по видам, з бухгалтерськими нарахуваннями віднесенними до періоду податкообкладання вручну до того чи іншого виду - це порівнювати зелене та кругле.

І страхова наука на це ніяк не відреагувала!

Потім страхова наука в упор не помічала таку важливу складову українського страхування, як схемне страхування, що розквіло буйним квітом в тому ж 2003-у.

ні визначення "схем", ні досліджень його суті, доцільності, користі, шкідливості, обсягів, структури - жодної дисертації, наукової статті, монографії.

Досліджень регулювання ОСЦПВ за допомогою обмежень бланків, відрахувань в фонди та взагалі аналізу "зв'язаних фондів", їх розміру та обов'язковості - жодних наукових досліджень.

Тарифи, збитковість, ліміти ВВС ОСУЦПВ та ЗК також обійшли увагу страхової науки.

Специфіка корпоративних вантажів, майна, не кажучи вже про фінризики - теж поза увагою науковців.

Через 7 років, десь в 2010-у шляхи страхової науки та реальності остаточно розійшлись.

Страхова наука пішла своїм шляхом.

В реальності 1000 показників звітності для нагляду, в яких, як в вінегреті змішані страхові та бухгалтерські дані, фінмон з незрозумілою доцільністю, таксономія та інші вимоги, що відбирають ресурси у бізнесу та вимагають масу ручної роботи. Ручної - тому що... тому що просто запитайте в будь-якій СК, скільки людей займаються тим, що по суті має робити комп'ютер автоматично, без людського втручання.

Чому науковців не запрошують? Причини 2

1. Все настільки далеко зайшло (для науковців дарю термін для використання - інституалізація), що "політичне рішення" поставити все з голови на ноги приймати страшно, та й нікому.

2. Озвучити позицію від наукової спільноти (страхувати мають страховики - визначати тарифи, створювати фонди, виплачувати, вільно вести бізнес, розрахунки вести по первинним даним) - страшно (не дадуть коштів з бюджету, прийдуть з перевіркою, звільнять, скоротять) та... нікому.

І все це, і на ринку, і в науковому середовищі смачно зав'язано на "фінансову звітність", нав'язану росією у вигляді інституалізації навколо 1С. Держстрахівські підходи, відображення оперативних даних на регістрах бухобліку, нарахування, складання, подання...

Ручна робота, постійні зміни, відслідковування, і "только 1С может" та "иначе нас накажут".

Росіяни міцно взяли за я.ця український страховий ринок за допомогою інституалізації 1С та тримають, не даючи поворухнутись, в будь який час погрожуючи взагалі відірвати їх.

В тому числі використовуючи наших чиновників, бюрократів та корупціонерів.

Чи можна зараз все поставити з голови на ноги, повернутись до того, з чого все починалось, і розвивати страхування на основі страхової науки, інновацій, технологій, точних розрахунків?

Можливість така з'явилась, тому що війна, вихід з зони комфорту створила умови для цього.

В без позиції науковців, без вашої підтримки не обійтись.

Які є думки, відновимо страхову науку? Це реально!

І вигідно. Для науковців, для бізнесу, для споживачів, для країни.


Ігор Любашенко

Звернення до науковців, група facebook Реформа страхового ринку України