Для інвесторів

Шановний інвесторе!

Пропоную Вам очолити найбільш значущий проект на страховому ринку - повернути парадигму ринку від бухгалтерії до страхування, розвинути українську страхову IT-екосистему з найбільш сучасними технологіями, в результаті використання іновацій вивести український ринок на передові світові позиції.

Для реалізації цієї ідеї потрібна велика страхова компанія (група) або інвестор, участь яких дозволить сформувати ком'юніті нової платформи. Ситуація на ринку склалася найкращим чином, оскільки в результаті багаторічного засилля 1С гідних альтернатив практично немає і не скоро з'являться.

Передісторія та аналіз ситуації, що склалася

У 90-х роках страхові компанії активно розвивали страхові IT-системи, в якості бухгалтерії використовуючи зовнішню програму Парус без страхової специфіки.

На початку 2000-х іноземні постачальники страхових систем – Fadata (INSIS), DisSoft. Sirael, Komarh активно виходили на український ринок. Українську страхову систему InsCom на той час використовувало понад 30 СК.

У 2003-2004 роках, розпочалося широке поширення 1С (за російським варіантом - зв’язок 1С і податкової), а новий регулятор Держфінпослуг визначив для обов'язкової звітності в якості бази для розрахунків страхових платежів не премії, що враховуються індивідуально за полісами (як це робиться у всьому світі та описано у страховій літературі), а бухгалтерські нарахування.

В результаті страхові системи почали втрачати актуальність, оскільки дані, отримані в результаті обробки по кожному полісу, не співпадали з ручними нарахуваннями бухгалтерії в 1С.

На початку 2010-х остаточно сформувалася екосистема 1С за російською аналогією. Ця екосистема існує лише у 4-х пострадянських країнах. Основа екосистеми – більшість програмістів у країні пишуть на 1С, вимоги податкової та регуляторів постійно змінються, тільки 1С може відслідковувати вимоги податкової та інших регуляторів через велику кількість клієнтів, програмістів та гарні зв'язки зтими, хто визначає правила обліку та звітності.

Від цього страждає страхування, оскільки головне завдання страхового бізнесу - визначення розміру страхової премії (тарифу) відповідно до страхового ризику ге виконується. такі розрахунки здійснюються лише за умови використання реляційної бази даних, яка в 1С відсутня. Реляційна база даних забезпечує швидкодію, критично необхідну при переході в онлайн. На реляційних базах побудовані усі світові страхові системи.

Бізнес-процеси у страхуванні також зазнають змін, пов'язаних з переходом в онлайн. Перспективна платформа має добре працювати віддалено, використовувати адаптивні інтерфейси, що працюють на смартфонах, планшетах, десктопах.

В даний час НБУ заявив про перехід від формування та подання звітності за бухгалтерськими даними до веб-запитів до страхових IT-систем, що працюють з первинними страховими даними для всіх небанківських установ, в першу чергу до страхових компаній.

Практичні кроки, що пропонуються

1. Початок. Розпочати вивчення нової платформи InsCom із створенням комьюніті. Пілотне впровадження та використання окремих режимів (наприклад продаж ОСАЦВ за держномером зі смартфона).

2. Пропонувати систему іншим СК.

3. В подальшому залучити додаткові інвестиції для створення екосистеми – ком'юніті програмістів, напрацювань, впроваджень, практики використання.

Функції бухгалтерської програми при цьому зведуться до стандартного бухгалтерського обліку, який можна винести на аутсорсінг (як це працює на страховому ринку США), використовуючи стандартну бухгалтерську програму без страхової специфіки.

Дані зусилля призведуть до повороту ринку від бухгалтерії до страхування, використанню реляційних баз для розрахунків та аналізу, адаптивних інтерфейсів для онлайн-вводу первинних даних, розвитку страхової IT-платформи.

З тактичного погляду - це отримання прибутку від нового проекту.

Стратегічно – відмова від російської закритої платформи 1С, яка офіційно для України не підтримується, кардинальна зміна парадигми ринку.

Також важливим є безпека системоутворюючої галузі, якою є страхування, за рахунок використання вітчизняної IT-платформи з відкритим кодом, а також розвиток українського IT-продукту, збільшення ефективності та продуктивності праці у страхуванні, ролі та проникнення українського страхування в економіку та сфери життєдіяльності - ДМС, пенсії, відповідальність, ризики громадян, бізнесу та домогосподарств.

Екосистема закритої та застарілої 1С несе загрозу безпеці системоутворюючого ринку та гальмує розвиток технологій, бізнес-процесів, методів обслуговування клієнтів, способів обробки та аналізу даних.

Успіх цієї ідеї та даного проекту, враховуючи мій 25-річний досвід у цій сфері особисто гарантую.

Додатки до листа:

1, Сайт InsCom

2. Опис та архітектура системи

3. Презентація (ENG)

4. Перехід від 1С до вітчизняних страхових IT-систем

5. Перехід від 1С до вітчизняних бухгалтерських систем

6. Документи по проєкту НБУ (5 презентацій та лист страховикам)

З повагою,

Ігор Любашенко

Директор ТОВ "Українські страхові технології"
Директор ТОВ "Українські страхові інформаційні системи"